Szerkezeti földtan
Kurzusinformációk
A tantárgy címe:
Szerkezeti földtan
Felelős oktató:
Dr. Schubert Félix
További oktatók:
-
A tantárgy típusa:
Szakmai törzsanyag
Leírás
Előfeltételek:
Bevezetés a földtanba, Kőzettan, a gyakorlat párhuzamos teljesítése a kollokvium előfeltétele
Az előadás rövid ismertetése:
A földkéreget felépítő képződmények szerkezeti típusainak áttekintése, az azokat kialakító folyamatok és fizikokémiai feltételek elődás keretében történő bemutatása.
Tematika:
A szerkezeti földtan tárgya. A lépték jelentősége a szerkezeti földtanban. Az anyag jellemző tulajdonságai. A feszültség(-tér) fogalma, jellemzése, típusai, mérése. Az alakváltozás(-i tér) fogalma, jellemzése, mérése. A kőzetek alakváltozását befolyásoló külső- és belső körülmények. Az alakváltozás típusai: rugalmas-, képlékeny-, töréses alakváltozás. Törésfajták (hajszálrepedések, normál vető, feltolódás, oldalelmozdulás). Vetőtípusok. Képlékeny alakváltozás, geometriája, a redők osztályozásai, a redők utóélete. A redők deformációs mechanizmusai: görbítés és hajlítás, nyírás, passzív alakváltozás, inhomogén anyagáramlás. Sík elem képlékeny nyúlása. A tektonikus kőzetek általános jellemzése, jellegzetes szerkezeti bélyegeik, a milonitok és kataklázitok keletkezési mechanizmusa, jellemző mikroszerkezeti bélyegeik. A takarók jellemzése, típusai, keletkezési mechanizmusai. Sótektonika.
A gyakorlat rövid ismertetése
A gyakorlat keretein belül a hallgatók a síkok és vonalas elemek térbeli irányainak mérését, a mért adatok ábrázolását sajátítják el. Megismerkednek a mérésre használt bányászkompasz alkalmazásával, a mért adatok sztereografikus vetítéssel történő ábrázolásával. Ezt követően a földkéregben uralkodó feszültségterek tulajdonságait, adott feszültségtérben különbözőképpen orientált síkokon uralkodó feszültségkomponensek számításának lehetőségeit ismerik meg, rövid kitekintéssel a Mohr diagram kőzetmechanikai vonatkozásaira. Ezt követően a földkéregben leggyakrabban előforduló vető és redő konfigurációk térképi és sztereografikus ábrázolásának, ezek értelmezésének lehetőségeivel ismerkednek meg a hallgatók.
Ajánlott irodalom:
- Csontos L. (1998): Szerkezeti földtan. Egyetemi jegyzet. ELTE Eötvös Kiadó.
- W. D. Means (1976): Stress and Strain. Springer-Verlag
- Meschede, M. (1994): Methoden der Strukturgeologie, Ferdinand Enke Verlag, Stuttgart
- Passchier, C.W.; Trouw, R.A.J. (1996): Microtectonics, Springer, New York Heidelberg Berlin
- Ramsey, J.G.; Huber, M. I. (1983): The techniques of modern structural geology 1-2, Academic Press, London
- R. J. Twiss; E. M. Moores (1992): Structural Geology. Freeman.
